seznam článků

Novinky roku 2016 v oblasti daní

Od nového roku nás čeká opět několik změn. Na rozdíl od let minulých jich není tolik. Převažují změny, které budou mít pozitivní efekt na naše peněženky.

Změny pro podnikatele

Na podnikatele čeká každoroční změna - zvýšení minimálních záloh na pojistné. Další dvě novinky jsou kontrolní hlášení DPH a elektronická evidence tržeb.

Už od ledna má každý plátce daně z přidané hodnoty podávat kontrolní hlášení. Měsíčně nebo čtvrtletně musí finanční správě elektronicky zaslat údaje z daňových dokladů (faktur).

Kvůli zpoždění na ministerstvu financí a následným obstrukcím opozice ve Sněmovně nabírá zpoždění elektronická evidence tržeb. Další novinka, od které se očekává, že omezí daňové úniky. Zatím však není jasné, kdy přesně začne fungovat. V první fázi by se pak měla týkat restaurací, hotelů a stravovacích služeb, postupně se přidají i další podnikatelé.

Slevy pro rodiče

Daňové zvýhodnění a odpočty na děti se po nabytí účinnosti novely budou zvyšovat. Pro první dítě v rodině sice zůstane na 13 404 korunách ročně, ale u druhého dítěte se má zvýšit o 100 korun měsíčně na 17 004 korun ročně, u třetího a každého dalšího dítěte pak o 300 korun měsíčně na 20 604 korun ročně.

Z důvodu zpoždění novely, ale zaměstnanci nepoznají vyšší slevu hned v lednové výplatě, ale až v dalších měsících, případně ji pak získají zpětně v ročním zúčtování daně prostřednictvím zaměstnavatele nebo v daňovém přiznání podávaném na začátku roku 2017.

Sleva, oficiálně zvaná daňové zvýhodnění na vyživované dítě, se zvýšila už pro uplynulý rok. Za druhé dítě si rodič – počínaje příjmy za leden 2015 nebo v daňovém přiznání za rok 2015 – může odečíst z daní o 200 korun měsíčně více, za třetí a případně každé další dítě o 300 korun více než za rok 2014. Rodina se dvěma dětmi si tak oproti předchozímu roku polepší až o 2400 korun, se třemi dětmi o 6000 korun ročně. Tyto slevy na dani mohou využít zaměstnanci a podnikatelé (OSVČ), kteří nedaní paušálem. Pokud uplatňujete výdaje paušálem, nemůžeme toto daňové zvýhodnění na děti uplatnit.

Také za rok 2015 mohou rodiče využít další dárek od současné vlády a snížit si daň o takzvané „školkovné“. Tedy o náklady, které vydávají za pobyt dítěte v mateřské škole nebo jiném zařízení péče o děti předškolního věku. Potvrzení o platbách Vám vystaví školka. Maximální výše této slevy na jedno dítě je ohraničena částkou měsíční minimální mzdy. Pro daně za rok 2015 se tedy roční limit zvyšuje na 9200 korun, pro rok 2016 stoupne na 9900 korun. Snížení daně o tzv. školkovné mohou také podnikatelé, kteří uplatňují náklady paušálem – tedy procentem z příjmu.

Příjmy osvobozené od daně

Příjmů za rok 2015 se týká novinka, která se naplno projeví právě v následujících týdnech: Lidé musí nově oznamovat finančnímu úřadu i příjmy osvobozené od daně, pokud přesáhnou pět milionů korun. Nebude se týkat většiny z nás, ale se může jednat o větší dědictví a dary, prodej uměleckých sbírek nebo třeba cenných papírů (po třech letech). Drobných příjmů a běžných rodinných transakcí se tato oznamovací povinnost netýká, stejně jako třeba změn zapisovaných do katastru nemovitostí, do něhož má finanční úřad přístup. Povinnost je nutné splnit do konce lhůty pro podání daňového přiznání, tedy standardně do začátku dubna následujícího roku.

Jinak hrozí pokuta až do výše patnácti procent z neoznámeného příjmu – tedy vlastně náhrada daně.

Komentovat

Komentáře

Tento článek zatím nikdo nekomentoval.