seznam článků

Hypotéka jedním tahem

Téma hypoték je zmiňováno v poslední době velmi často. Hlavním důvodem je regulace ze strany České národní banky, kdy hypotéční banky poslouchají doporučení České Národní Banky (dále jen ČNB) a omezují určité limity a parametry. Ty nejdůležitější změny, ke kterým došlo:

  • Vaše všechny měsíční splátky musí být do 45% čistých příjmů. Pokud máte např. plat 30.000 Kč, splátky nové hypotéky a dalších vašich úvěrů může být max. 13.500 Kč.
  • Další překážkou pro získání hypotéky je limit maximální výše všech úvěrů, který je stanoven na devítinásobek ročního platu. Pokud máte plat 30.000 Kč, všechny Vaše úvěry musí být max. 3.240.000 Kč. V případě, kdy máte již úvěr na auto nebo jiný úvěr třeba na rekonstrukci, tak si nemovitost ve větším městě na hypotéku nepořídíte.
  • Vlastní zdroje byste měly mít 20%. Pokud máte naspořeno jen 10%, připravte se na vyšší úrokovou sazbu.
  • Poradce, který s Vámi řeší hypotéku, musí mít složené odborné zkoušky a být registrován u ČNB. Ověřte si, že má i Váš poradce tuto zkoušku, bez které nemůže činnost vykonávat.

Pokud na hypotéku dosáhnete, čeká vás proces hypotéky, který se skládá z následujících kroků trvajících celkem 5 až 6 týdnů:

1. Konzultace

Poradce Vám porovná více bankovních institucí včetně detailního srovnání úrokových sazeb, poplatků a měsíčních splátek. Zjistíte, na jakou hypotéku máte maximálně nárok.

2. Výběr banky

Výběr banky by neměl být jen dle nejnižší sazby, ale dle celkové nákladovosti. Přihlédnout je také třeba na procesy jednotlivých bank.

3. Podpis žádosti o úvěr

Pokud máme jasno, která banka je pro nás optimální řešení podepisuje se žádosti o úvěr.

4. tzv. Prescoring (scoring)

Prescoring je první krok, který reálně začíná zpracování v bance. Před finálním výběrem nemovitosti byste měli vědět, zda je Vám banka vůbec ochotna poskytnout hypotéku a v jaké výši. Prescoring banky zpracovávají standardně do druhého dne od podání žádosti do banky.

5. Kompletace podkladů pro schválení úvěru

Následuje kompletace podkladů, kterými nejčastěji jsou: potvrzení o příjmu, výpis z bankovního účtu, odhad nemovitosti, návrh rezervační a kupní smlouvy.

6. Schválení hypotéky

Důležitý moment, který Vám dává jistotu, že máte zajištěno financování.

7. Podpis úvěrové dokumentace související s hypotéčním úvěrem

Následuje standardně do dvou týdnů od schválení.

8. Kompletace podkladů pro čerpání úvěru

Dobrý poradce Vám pomáhá s tím, co za Vás v bance neudělají. Zajistí nutnou administrativu: vložení zástavních smluv na katastr, zpracování kalkulací pojištění nemovitosti, realizace pojištění a vyřízení „vinkulace“ u pojišťovny. Je nutné také komunikovat s prodávajícím a zajistit nezbytnou součinnost.

Poradců, kteří umí klientovi pomoc ke zpracování hypotéky, že je pomyslně řečené jedním tahem, je málo. Ptejte na detaily, proces a více zjistíte o kompetentnosti poradce.

Komentovat

Komentáře

Tento článek zatím nikdo nekomentoval.